بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر

عروسی مراسمی است که به عنوان اعلان شروع زندگی رسمی دو نفر برگزار می‌شود. برگزاری مراسم عروسی در هر کشور و منطقه ای رسم و رسوم خاصی دارد که از زمان های قدیم تا الان وجود داشته است.

قدم به قدم ، از خواستگاری تا ازدواج

در این مطلب به معرفی مختصر مراحل ازدواج از خواستگاری تا پاگشا می پردازیم. این راهنما بیشتر مناسب افرادی است که قصد ازدواج دارند ولی نمی‌دانند که دقیقا چه کاری باید انجام دهند. بدیهی است که تنوع این مراسم در شهرهای مختلف بسیار زیاد است ، ما در این نوشته به مراسمی می پردازیم که عموما در اکثر نقاط ایران برگزار می شود. مراسم عقد و عروسی ایرانی شامل مراحل خواستگاری، بله برون، عقدکنان، پاگشا، جهیزیه و خرید عروسی، مراسم حنابندان ، جشن عروسی، رفتن به ماه عسل، مراسم پاتختی و مادر زن سلام است که هر کدام را به ترتیب توضیح می‌دهیم. با سوربان همراه باشید.

 سفره عقد

مراحل ازدواج در ایران

۱) خواستگاری

برای یک ازدواج موفق دو طرف باید نسبت به یکدیگر آگاهی داشته باشند. جلسه‌ی خواستگاری فرصتی است که دختر و پسر مدتی را با هم صحبت کنند و با خلق و خوی همدیگر آشنا شوند.

در ایران قدیم چنین مرسوم بوده که مادر و خواهر داماد، دختر مناسبی را برای آقا پسر انتخاب می‌کنند. سپس با او مشورت می‌کنند تا در صورت موافقتش به خواستگاری دختر خانم بروند اما اکنون روش های زیادی برای آشنایی دختر و پسر هست که پس از آن خواستگاری صورت می گیرد. در این جلسه‌ی خواستگاری معمولا چند خانم از طرف خانواده داماد به خانه‌ی عروس خانم می‌روند تا او را از نزدیک ببینند. دختر خانم از خانواده‌ی داماد پذیرایی می‌کند و به سوالات‌شان پاسخ می‌دهد. بعد از صرف چای اگر خانواده‌ی داماد دختر خانم را پسندیده باشند، سر صحبت را باز کرده و موضوع اصلی را مطرح می‎کنند. در غیر این صورت بعد از کمی صحبت‎، مهمانی را ترک می‌کنند.

در صورتیکه نظر دو طرف مثبت باشد، جلسه بعدی خواستگاری با حضور آقا داماد برگزار می‌شود. در این جلسه، دختر و پسر صحبت می‎کنند تا بیشتر با هم آشنا می‌شوند. در پایان جلسه اگر دختر و پسر همدیگر را پسندیده باشند، یک هدیه به عروس خانم داده می‌شود و نبات عروسی نیز شکست می‌شود.

۲) مراسم بله برون

بعد از اینکه دختر و پسر همدیگر را پسندیدند، مراسم بله برون تدارک دیده می‌شود. در این مراسم بزرگترهای فامیل دور هم جمع می‌شوند و صحبت های نهایی برای مهریه عروس و شرایط ازدواج انجام می‌گیرد.

در مراسم بله برون خانواده داماد هدایایی را برای عروس می‌برند و او را نامزد یا نشان پسرشان می‌کنند. در بیشتر شهرها یک قواره پارچه، یک انگشتر نشان و گاهی کله قند به نشانه مبارکی و شیرینی به عروس و خانواده اش هدیه می‌شود.

مهریه مهمترین چیزی است که در مراسم بله بران درباره اش صحبت می‌شود. دختر باید قبل از مراسم بله بران با خانواده درباره مبلغ مهریه به توافق برسند. صحبت هایی را که انجام شده در یک کاغذ می‌نویسند و امضا می‌کنند.

بله بران

۳) مراسم عقد

عقدکنان به دو صورت برگزار می‌شود. در برخی شهرها بعد از اینکه دختر خانم جواب بله را به آقا پسر می‌دهد، خطبه‌ی عقد در محضر عقد و یا منزل بین‌شان خوانده می‌شود و تا زمانی که به خانه‌ی خودشان بروند، نامزد می‌شوند. در برخی شهر ها نیز خطبه‌ی عقد بعد از دوران نامزدی و زمان برگزاری مراسم عروسی خوانده می‌شود.

در مراسم عقد خانم ها و آقایان، هر کدام در اتاق‌های جداگانه‌ای، جمع می‌شوند تا خطبه‌ی عقد خوانده شود. شرایط عقد و مهریه عروس خانم از قبل و در مراسم بله برون معین می‌شود تا عقد بدون هیچ مشکلی جاری شود.

در طول فاصله عقد تا مراسم عروسی، دختر و پسر با هم ملاقات می‌کنند. معمولا در فاصله عقد تا مراسم عروسی، اعیاد و یا مناسبت های ویژه‌ای وجود دارد که در این مناسبت ها، برای عروس خانم هدایایی خریده می‌شود. در مقابل خانواده‌ی عروس خانم نیز هدایایی را به آقای داماد تقدیم می‌کند.

۴) مراسم پاگشا

پاگُشا، یا پاگُشاکُنان، جشنها یا میهمانیهایی است که پدر و مادر و خویشاوندان و بستگان عروس و داماد پس از جشن عروسی و رفتن عروس و داماد به منزل خود برای بازکردن و گشودن پای زوج جوان به زندگی جدید و فعالیتهای دوبارۀ اجتماعی برپا می‌دارند.

۵) تهیه جهیزیه عروسی

پيش از بردن عروس به خانه‌ی خود و برگزاری مراسم عروسی اصلی، جشن‌های کوچک دیگری نیز برگزار می‌شود که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. چند روز مانده به روز جشن، خانم های فامیل دور هم جمع می‌شوند و قسمتى از پارچه‌هایی را برای جهیزیه‌ی عروس خانم خریداری شده، می‌دوزند. در این مراسم لباس‌ها و زينت‌آلات دختر خانم نيز به مهمانان نشان داده می‌شود.

برای خرید وسایل عروسی، عروس و داماد همراه بعضی از خانم‎های فامیل به بازار می‎روند. انگشتر، لباس عروس، لوازم آرایش، آئینه و شمعدان و کت و شلوار دامادی در این مرحله خریداری می‌شود.

در نهایت نوبت می‌رسد به مراسم جهازبران. در این مراسم تمامی جهیزیه‌ی عروس خانم در اتاقی چیده می‌شود تا خانم‌های فامیل آن را ببینند. در جشن جهازبران هر کدام از مهمانان هدیه‌ای برای عروس خانم می‌آورد تا روی جهیزیه‌ی خود بگذارد

 

جهیزیه عروس

۶) مراسم حنابندان

جشن حنابندان، جشنی است که در واقع مراسم خداحافظی عروس بوده و در آخرین شب اقامت عروس به طور رسمی در خانه پدری برگزار می گردد. در این مراسم که در خانه‌ی پدری عروس خانم برگزار می‌شود، دختران و خانم های جوان، عروس خانم را به حمام می‌برند او را آرایش می‌کنند. غروب هم به منزل برگشته و در خانه جشن می‌گیرند. در این جشن خانواده‌ی داماد میوه و شیرینی و حنای تزیین شده برای عروس خانم هدیه می‌آورند. در آخر نیز به دست‌هاى عروس حنا مى‌بندند. از این حنا به مهمانان نیز تعارف می‌شود تا در صورت تمایل به دستان خود حنا بگذارند.

برای حنابندان آقای داماد، خانواده‌ی عروس حنای تزیین شده تهیه می‌کنند و به عنوان تحفه به مراسم می‌اورند.

۷) جشن عروسی

جشن عروسی را میتوان به تشریفات عروسی یا موسسات ازدواج آسان سپرد. بعد از اینکه جشن عروسی برگزار شد، مهمانان به منزل پدر عروس می‎روند تا از ان‌ها پذیرایی شود. پدر عروس دست عروس و داماد را در دست‎های هم می‎گذارد و برای عاقبت بخیری آنها دعا می‎کند. سپس آنها را از زیر قرآن رد کرده و راهی‌شان می‌کند. پیش از اینکه عروس و داماد از منزل خارج شوند، یک وسیله توسط خانواده‌ی داماد از خانه‌ی عروس برداشته می‌شود که به معنای مسلط شدن داماد بر عروس است.

بعد از این مراسم خانواده‌ی داماد عروس خانم را به خانه‌ی خودشان می‌برند. از مهمانان نیز برای صرف شام دعوت به عمل می‌آید. در اخر شب، عروس و داماد به همراهی تعدادی از جوانان راهی خانه‌ی خود می‌شود و زندگی خود را زیر یک سقف آغاز می‌کنند.

وقتی که عروس می خواهد پایش را در آستانه در خانه داماد بگذارد یک تخم مرغ یا گردو را زیر پایش می‌گذارند تا هر گونه طلسمی که برای عروس خانم شده است، از بین برود.

۸) مراسم پاتختی و مادر زن سلام

مراسم پاتختی بلافاصله بعد از جشن عروسی برگزار می‌شود. در این مراسم معمولا فامیل درجه یک خانواده‌ی عروس و داماد شرکت می‌کنند. در جشن پاتختی عروس خانم را روی یک صندلی می‌نشانند و مهمانان برای او هدیه می‌برند.

یکی از مراسم های دیگری که بعد از روز جشن برگزار می‌شود این است که صبح عروسی، آقای داماد به دستبوسی مادر زن خود می‌رود. در این سنت که مادر زن سلام نام دارد، آقای داماد از مادر عروس به خاطر عقد دخترش تشکر می‌کند.

9) رفتن به ماه عسل

ماه عسل مراسمی است که در آن عروس و داماد تازه ازدواج کرده با هم به مسافرت می‌روند. هدف از ماه عسل این است که عروس و داماد به خلق و خوی هم عادت کنند و همدیگر را بیشتر بشناسند.

نام ماه عسل از یک افسانه‌ی قدیمی به جای مانده است. حدود چهار هزار سال پیش در بابل پدران عروس یک نوشیدنی برای دامادان خود اماده می‌کردند که از عسل ساخته می‌شد. از این رو به ماه اول ازدواج افراد، ماه عسل گفته می‌شود.

مردی که تازه ازدواج کرده‌ است، نباید به خدمت سربازی برود یا وظایف دیگر اجتماعی به عهده او گذاشته شود. او باید برای مدت یک سال معاف باشد تا در خانه بماند و همسرش را خوشحال کند.

 

Save

Saveبه این مطلب امتیاز دهید:
(88 امتیاز , میانگین: 4.3 از 5)

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.


بنر
بنر

نظرات شما:
 • غمگین و دلشکسته جهیزیه دختر بینظیر يكشنبه, 13 آذر 1401

  من سال ۸۸دخترم ازدواج کردو۸۰۰میلیون جهیزیه برا دخترم گرفتم ۵سال سر زندگیش نبود جنازه جهیزیه رو اوردریخت توخونم همه درب داغون یه دونه سالم نداشت همه آشغال نتونست زندگی کنه جای خود جهیزیه رو هم کرد آشغال اوردریخت توسرم گندزدتوزندگیش زندگی روتبدیل کرده زندگو ریدتوهمه چی عمه گنده گندشودرآورد فکرنکنم لنگه داشت زندگی کردنش فوق لیسانس فقط ادعائیه طبل توخالی

 • ناشناس دوشنبه, 13 بهمن 1399

  کلا عروس و دوماد خسته نمیشن که این همه کارا انجام بدن

 • زینب دوشنبه, 10 آذر 1399

  خوب

  پاسخ مدیر:

  مرسی از محبت شما دوست عزیز.

 • پوریا سه شنبه, 21 مرداد 1399

  میخوام زن بگیرم ولی خیلی این رسمو رسومات و چشم و هم چشمی دست و بالمو میبنده. آدم ترس میوفته توی جونش همش میترسم از پس توقع ها بر نیام و مزحکه همه بشم. کاش این رسم و رسومات وجود نداشت فقط مهم این بود که طرف کنارت خوشحال باشه و بهش احترام بذاری و بها بدی کاش همه چیز ساده بود.

 • پریشون شنبه, 18 مرداد 1399

  من و آقایی خیلی جمع و جور ازدواج کردیم در عوض خونه آماده خریدیم و خیلی مشکلات خرید خونه و ماشین رو رفع کردیم.

  پاسخ مدیر:

  آرزوی خوشبختی و سعادت داریم برای شما دوست عزیز

 • مسلم سه شنبه, 14 مرداد 1399

  ای کسانی که قصد ازدواج دارید بدانید و آگاه باشید که این رسوم قرون وسطایی هیچ تناسبی با میزان درآمد و دارایی های خانواده پسر و دختر را ندارند.اگر واقعا قصد ازدواج و شروع یک زندگی مستقل را دارید باید خود را با شرایط جدید اقتصادی جامعه وفق بدهید در غیر این صورت از گردونه ازدواج و انتقال ژن مبارکتان به نسل های آینده ایران را محروم خواهید نمود.مثل کفار باشید تا رستگار شوید.یک حلقه پسر برای دختر بخرد و یک حلقه دختر برای پسر.طلب سرویس طلا از داماد همانند لگد محکمی ست که به بخت خود میزنید.تعداد میهمانان دو هزار نفر باید باشد؟آیا با پنجاه یا صد نفر کارتان راه نمی افتد؟چشم که را میخواهید دربیاورید؟اگر ندارید به ماه عسل بروید.همین برای شروع زندگی کافیست.حنابندان به چه دردتان میخورد؟دو هزار سکه برای چه مهریه میزنید.آخر چرا چنین اید؟جمع کنید این رسوم مسخره تان را.به قول اخوان ثالث دلم میسوزد و کاری ز دستم بر نمی آید

  پاسخ مدیر:

  ممنون از نظرتون مسلم عزیز

 • ناشناس شنبه, 10 خرداد 1399

  خوب نبود.

 • سارا يكشنبه, 03 فروردين 1399

  واقعا مسخره است. کاش میشد این رسم و رسوم اضافه حذف میشد. هرچند ما دهه شصتیا که زندگیمون نابود شد. اون از مدرسه و کلاسای پر، اون از کنکور و دانشگاه، شرایط کار که ماشالله داره، ازدواجمونم که پر، ترسم از خرید خانه اخرته که مجبور نشیم تو گور دسته جمعی بندازنمون. بعد میان با اب و تاب توضیح میدن حنا بندون داریم...

 • زهرا پنجشنبه, 29 اسفند 1398

  به نظر من همه اینا خرج اضافه برای هر دو خونواده است هم خونواده عروس هم خونواده دوماد اگ برگردیم به گذشته میبینیم ک خیلی از این مراسم ها غلطه

 • سارینا سه شنبه, 17 دی 1398

  خیلی خوب بود

 • حنانه دوشنبه, 18 آذر 1398

  عالی بود

 • ملیکا چهارشنبه, 29 آبان 1398

  عالی بود

  پاسخ مدیر:

  مرسی از شما ملیکای عزیز

 • مهرناز دوشنبه, 25 شهریور 1398

  سلام. به نظرمن این همه مراسم غیر ازهزینه های بالایی که داره خانواده عروس وداماد هر دفعه کلی به زحمت باید بیفتند. خیلی دردسر داره این همه مراسم.نمیدونم چرا ایرانیها اینقدازدواج جوانان رو سخت میگیرند؟ اونوق میگن چرا جوانان ازدواج نمیکنند وچرا سن ازدواج بالا میرود؟؟؟

 • ناشناس چهارشنبه, 13 شهریور 1398

  فقط آخرش... داماد نباید خدمت بره کاره اجتماعی ام انجام نده!! باید یکسال خونه بمونه و فقط عروسا خوشحال کنه!! میفهمی خوشحال کنه اونم نه یه روز دو روز.... یییییک سال فقط خوشحال کنه!!

 • mohammad دوشنبه, 19 فروردين 1398

  همچین هم بد نبود

 • مجتبی چهارشنبه, 15 اسفند 1397

  چی چی عالیه... یه سوال غیر این هفتاد میلیون ایرانی بقیه دنیا م انقدددددر ازدواجشون حاشیه دارهکه هرکدومشونم باید چند ده میلیون خرج کنید... بعد میگن چرا سن ازدواج رفته بالا یعنی فرهنگ مارو هر کشوری بگی پناهندگی میدن به ادم هزینه خونه وهزینه طلا و مراسم برای پسر و جهیزیه برای دختر خودش کلی هزینه اس برای خودش و خونوادشون به جای اینکه هزینه های حاشیه رو کم کنیم هزینه مادر زن سلام هزینه ورود اول داماد به دستشویی... هزینه اولین باد معده عروس... والا ما جونا از کارای چرت پرت فرهنگ داغونمون فرای هستیم وگرنه کی بدش میاد تشکیل خانواده بده ولی در عوضش هزینه عیاشی راحته تمام

 • reza دوشنبه, 15 بهمن 1397

  عالی

 • مریم پنجشنبه, 11 بهمن 1397

  عالییییییی

 • رضا سه شنبه, 11 دی 1397

  با مسعود کاملا موافقم. ایرانیها مشکل خود کم بینی دارند که از طریقه نشون دادن اینها ارضای میشند ولی اینها خوشبختی نمیاورن

 • نگار يكشنبه, 18 آذر 1397

  سلام بچه ها ماهم که در شهر اپخش زندگی میکنیم همه ی اینارو انجام میدیم اما ما حنا بندون هم داریم

 • زهره جمعه, 09 آذر 1397

  ما که خیلی بیشتر از اینا خرج میکنیم تو مراسم مادرزن سلام یه کادویی یا طلایی میبریم بابت شیر بها نگفتین جدیدا هم شیربها نصف جهزیه اس مثلا ما سرویس چوب کامل یخچال گاز لباس شویی تلوزیون هس که نصف جهازه به نظر من دیگه اینکه شما گفتین خیلی خوب مادرزن سلام کادویی نداشت حنا بندان هم هزینه هایی داره که اوووووو هیچیشونو نگفتین دوستاتی که میگن خرجای اضافیه پس ما چی بگیم

 • سلنا شنبه, 25 فروردين 1397

  سلام من از لندن اومدم چرا ایرانی ها این ازدواج رو اینقدر سخت میکنن؟؟؟؟؟؟

 • مسعود چهارشنبه, 22 فروردين 1397

  چه مراسم های بیخودی. همش برای داماد هزینه بره. داماد این هزینه ها رو می تونه ببره تو زندگی و بهتر زندگی کنه. ایرانیها همش دنبال نشون دادن و نمایش دادن و این مسخره بازی ها هستند.

 • مبینا جمعه, 17 فروردين 1397

  عالیه

 • رضایی دوشنبه, 21 اسفند 1396

  من افغانم رسم رسوم ازدواج ماهم تقریبا به همین صورته به اضافه یه سری پول خرج کردن های اضافی

 • مبینا جمعه, 27 بهمن 1396

  خیلی برای من جالب بود

 • امیر شنبه, 18 آذر 1396

  عالی و جالب

 • بهاره پنجشنبه, 11 آبان 1396

  خیلی خوب بود

 • سمانه چهارشنبه, 12 مهر 1396

  یه عقد بخونن برن سر خونه رندگیشون دیگه چرا انقد سخت

 • سمانه چهارشنبه, 12 مهر 1396

  این رسوم یعنی هفت خان رستم!