بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
آیا آبرسانی پوست را جوان می‌کند؟ این جوان‌سازی پوست چگونه اتفاق می‌افتد؟ بهترین محصولات برای جوان‌سازی پوست از طریق آبرسانی چیست؟ همراه ما باشید تا با بررسی دقیق همه این سوالات، به‌ بهترین پاسخ‌ها دست پیدا کنیم.

تا به حال به این توجه کرده اید که پوست، بزرگترین اندام بدن است؟ همچنین اندامی که هیچگونه محافظتی ندارد و به طورمستقیم درمعرض آلودگی ها و تهاجم است نیز پوست ماست! پوست اولین سد دفاعی بدن است پس مراقبت از آن اهمیت بسیار زیادی دارد. سلول های پوست ما برای شادابی و سلامت، نیاز به آبرسانی دارند. آبرسانی در هر سنی، بدون توجه به جنسیت، باید برای سلامت و شادابی پوست انجام شود. در ادامه این مقاله از سوربان به موضوع چرا آبرسانی پوست مهمه؟ ضرورت استفاده از آبرسان پوست میپردازیم تا انتها با ما همراه باشید.

ضرورت آبرسانی پوست + دلایل کم آبی پوست و بهترین راه آبرسانی به پوست چیست؟

دلایل کم آبی و پیری پوست

پیش از اینکه به بررسی اهمیت آبرسانی پوست بپردازیم، باید بدانیم چرا پوست پیر می‌شود. پوست ما از دو لایه اصلی اپیدرم و درم ساخته شده است. اپیدرم لایه بیرونی پوست بوده و از بدن ما در مقابل باکتری‌ها و اشعه مضر خورشید محافظت می‌کند. لایه داخلی یعنی درم، حاوی کلاژن و سایر پروتئین‌ها بوده و میزان انعطاف‌پذیری و طراوت پوست بدن را تعیین می‌کند.

پروتئین‌های مختلف در لایه‌ درونی پوست در کنار یکدیگر قرار گرفته و با کمک آن‌ها، پوست ما منعطف و مستحکم خواهد بود. با افزایش سن، این ساختار یکپارچه پوستی تحت تاثیر قرار گرفته و انعطاف و استحکام پوست کاهش می‌یابد. علاوه بر این، عملکرد آنزیم‌های پوستی نیز کم‌کم کاهش یافته و تولید پروتئین نیز کمتر می‌شود. عوامل مخرب محیط هم‌چون UV نیز روند پیری پوست را افزایش می‌دهند.

علاوه بر این، با افزایش سن انسان‌ها، لایه‌های چربی مفید زیر پوست نیز کم‌کم از بین می‌رود. از بین‌رفتن عضله‌ها در فرآیند افزایش سن هم به جمع‌شدن پوست و پیری بیشتر کمک می‌کند. خشکی سلول‌های پوست نیز علاوه بر ایجاد چروک، به ایجاد لکه‌های تیره منجر خواهد شد. همه این موارد سبب می‌شود که با گذشت زمان، پوست انسان‌ها پیر شده و طراوت خود را از دست بدهد.

با اینکه نمی‌توان روند پیری را به‌صورت کامل متوقف کرد، می‌توان با استفاده از روش‌های مختلفی، سرعت این فرآیند را کاهش داده و آن را به تعویق انداخت. در ادامه، روش‌ های انجام این کار را با هم بررسی می‌کنیم.

آبرسانی پوست چیست؟

ضرورت آبرسانی پوست + دلایل کم آبی پوست و بهترین راه آبرسانی به پوست چیست؟

یکی از علل آسیب به پوست، از دست‌دادن رطوبت سلول‌ها است. خشکی پوست بر اثر شست‌ و شو با شوینده‌ های قوی، آب‌وهوای خشک، نوع پوست و حتی برخی بیماری‌ها رخ می‌دهد. روش‌های مختلفی برای مقابله با خشکی پوست وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، آبرسانی پوست است.

انواع محصولات آبرسان را همانند یک محافظ بر روی پوست در نظر بگیرید. این آبرسان‌ها، علاوه بر ایجاد حس رطوبت به پوست، از تبخیر آب موجود در سلول‌ها، پوسته‌شدن لایه بالایی، آسیب‌دیدن سطح اپیدرم و البته کم‌شدن انعطاف لایه‌های درونی پوست، جلوگیری می‌کنند.

تاثیر آبرسان بر پوست

هنگامی که لایه‌ های مختلف پوست، به رطوبت و مواد مغذی کافی دست پیدا نکند، ساختار آن خشک و شکننده خواهد شد. در ادامه، این خشکی و شکنندگی، به ایجاد چین‌ و چروک‌ها منجر شده و پوست پیر می‌شود. آبرسانی پوست باعث می‌شود که شکنندگی ساختار لایه‌ای پوست، از بین برود. به این شکل، چروک‌ های ظریف نیز گسترش پیدا نخواهند کرد و طراوت و تازگی پوست حفظ خواهد شد.

عواملی هم‌چون سرما، خشکی هوا، آلودگی‌ های محیطی و انواع موارد دیگر، منجر به خشکی و التهاب پوست می‌شوند. انواع آبرسان‌ ها و مرطوب‌ کننده‌ های پوستی، یک لایه محافظتی بین پوست و این عوامل مضر ایجاد خواهند کرد. علاوه بر این، محصولات آبرسان به پوست کمک می‌کنند که ظرفیت نگهداری آب درون سلول‌ های خود را افزایش دهد. بدین شکل، پوست خشک و شکننده نشده و جمع نمی‌شود.

مزیت های آبرسانی پوست

با وجود تاثیر آبرسانی، ممکن است این سوال مهم برای شما ایجاد شود که مزایای آبرسانی پوست چیست و چرا باید این کار را به‌صورت روزانه انجام دهیم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال، به 5 مزیت آبرسانی پوست که در ادامه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت، توجه کنید.

ضرورت آبرسانی پوست + دلایل کم آبی پوست و بهترین راه آبرسانی به پوست چیست؟

۱. کاهش مشکلات پوستی

پوست‌ های خشک و پوست‌ های چرب، هر کدام مشکلات اختصاصی خود را دارند. پوسته‌ پوسته‌ شدن پوست، خارش، التهاب، خشکی و ایجاد چروک، در پوست‌های خشک ایجاد خواهد شد. از سوی دیگر، بروز آکنه و انواع جوش، یکی از مهم‌ ترین مشکلات پوست‌ های چرب است. مرطوب‌ کننده مناسب و آبرسانی می‌تواند این مشکلات را کاهش داده و یا از بین ببرد.

در صورت داشتن پوست خشک، محصولات با روغن بیشتر و برای پوست‌های چرب، لوسیون‌های بر پایه آب خریداری کنید. محصولات متناسب آبرسان، با ایجاد توازن در پوست، باعث کاهش مشکلات پوستی خواهند شد.

۲. کاهش لکه‌ های پوستی

برخی از محصولات آبرسان، دارای ترکیبات لکه‌بر هستند. لکه‌های ناشی از آکنه و جوش، با این لکه‌برها کم‌کم محو می‌شوند. علاوه بر این، خشکی و پیری پوست نیز می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های تیره و قهوه‌ای بر پوست دست، صورت و گردن شود. آبرسانی دائم و همیشگی پوست، از وقوع این مشکل نیز پیشگیری خواهد کرد. وجود ویتامین‌های E و C نیز به کاهش لکه‌های پوستی کمک می‌کند.

ضرورت آبرسانی پوست + دلایل کم آبی پوست و بهترین راه آبرسانی به پوست چیست؟

۳. محافظت در برابر عوامل آسیب‌ زا

پوست دست‌ها، گردن، صورت و حتی گوش‌ ها، بیشتر از سایر بخش‌ های بدن در معرض هوای آزاد است. این موضع سبب می‌شود که لایه‌های پوست در مجاورت با آلودگی‌های هوا یا تابش خورشید، سلول‌ های بیشتری از دست داده و سریع‌تر آسیب ببیند. استفاده از آبرسان و مرطوب کننده، با ایجاد یک لایه محافظتی از وقوع این آسیب‌‌ها جلوگیری می‌کند. آبرسانی پوست باعث تقویت لایه‌های بالایی پوست شده و به بازسازی سلول‌ها کمک می‌کند.

۴. جلوگیری از گسترش چین و چروک

حس رطوبت و شفافی پوست بعد از استفاده از انواع آبرسان‌ ها، توهم نیست. یکی از مهم‌ترین عوامل چین و چروک، خشکی و جمع‌شدن سلول‌ ها است. آبرسان با ایجاد رطوبت کافی در سلول، از ایجاد چروک‌های سطحی و عمیق‌شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

۵. کاهش آسیب‌های دوش داغ

با اینکه یک دوش داغ می‌تواند خستگی‌های یک روز طولانی و پر تنش را کاهش دهد، اما آسیب زیادی نیز به پوست وارد می‌کند. آب داغ علاوه بر التهاب سلول‌ها، باعث تبخیر آب موجود در پوست خواهد شد. استفاده از یک آبرسان مناسب پس از حمام داغ، آسیب‌های حرارت بالا را به‌شکل قابل توجهی کاهش داده و باعث خنکی و تسکین پوست خواهد شد.

ضرورت آبرسانی پوست + دلایل کم آبی پوست و بهترین راه آبرسانی به پوست چیست؟

انواع روش های آبرسانی پوست

آبرسانی را با چند روش مختلف می‌توان انجام داد. استفاده از روش‌های تخصصی با دستگاه، آبرسانی روزانه و البته آبرسانی طبیعی، همه روش‌هایی برای انجام این کار است.

۱. تخصصی

یکی از موثرترین روش‌ های آبرسانی استفاده از خدمات تخصصی کلینیک‌ها است. در این روش، فرآیند آبرسانی به پوست با کمک دستگاه‌های تخصصی انجام می‌شود. این روش علاوه بر اپیدرم یعنی لایه بالایی پوست، لایه داخلی یعنی درم را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۲. روتین روزانه یا شبانه

ضرورت آبرسانی پوست + دلایل کم آبی پوست و بهترین راه آبرسانی به پوست چیست؟

علاوه بر آبرسانی تخصصی که به‌صورت دوره‌ای انجام خواهد شد، باید یک روتین روزانه نیز داشته باشید. برای این کار، باید پوست خود را با شوینده مناسب شست‌وشو دهید. آبرسانی پس از شست‌وشوی صورت، از خشکی ناشی از محصولات شوینده، جلوگیری می‌کند. بر روی پوست نمناک خود، مقدار کمی کرم آبرسان قرار داده و با حرکت دورانی شکل، آن را ماساژ دهید.

در روتین روزانه یا شبانه خود، حتما گردن و دست‌ها را نیز در نظر بگیرید. معمولا کرم‌های آبرسان در مدل‌های مختلف روزانه و شبانه به فروش می‌رسند. روتین پوستی خود را در نظر گرفته و یک مدل مناسب خریداری کنید.

۳. طبیعی

علاوه بر روش‌های تخصصی و روتین‌های روزانه، می‌توانید پوست خود را به‌صورت طبیعی آبرسانی کنید. برای این کار می‌توانید از ژل موجود در برگ‌های آلوئه‌ورا استفاده کنید. فریزکردن تکه‌های ژل آلوئه‌ورا و استفاده از تکه‌های یخی آن برای ماساژ پوست، تاثیر فوق‌العاده‌ای بر جوان‌سازی پوست خواهد داشت.

روش‌های دیگری نیز برای آبرسانی به پوست وجود دارد. در ادامه، برخی از مهم‌ترین آن‌ها را با هم مرور خواهیم کرد:

ضرورت آبرسانی پوست + دلایل کم آبی پوست و بهترین راه آبرسانی به پوست چیست؟

  • تمرین‌های ورزشی مرتب؛
  • کاهش میزان مصرف الکل؛
  • کاهش مصرف نمک؛
  • مصرف سبزیجات حاوی آب هم‌چون کاهو، خیار و گوجه فرنگی؛
  • تغییر سبک زندگی و کاهش استرس؛
  • استفاده از بخورهای طبیعی؛
  • نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز.

کلام آخر

ایجاد لکه‌ های تیره و قهوه‌ای، چروک و البته خشکی و از بین رفتن لایه چربی زیر پوست، همه نمایان‌گر یک پوست پیر هستند. استفاده از انواع محصولات آبرسان و آبرسانی به پوست از وقوع این حالت‌ ها جلوگیری کرده یا آن را به تاخیر می‌اندازد. همین نکته مهم می‌تواند به سوال مهمی پاسخ دهد و باید بگوییم، آبرسانی پوست را جوان می‌کند. برای این کار می‌توانید از انواع کرم‌ها و لوسیون‌ ها به‌صورت روزانه استفاده کرده و در کنار آن، به‌ صورت دوه‌ای آبرسانی تخصصی پوست را انجام دهید.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

نظرات شما:

عناوین جذاب امروز